Rodzaje systemów klimatyzacji

Wybrór odpowiedniego urządzenia jest trudnym zadaniem. Na rynku jest wielu producentów oferujących różnego rodzaju sprzęt o różnych parametrach.

Podstawowym podziałęm ze wzgledu na budowe możemy wyróznic następujące klimatyzatory.

Typu split- są złożone z dwóch jednostek, części wewnetrznej i zewnętrznej. Wewnętrzna częśc składa się z parownika a zewnętrzna ze sprężarki. Obydwie jednostki połączone są systemem hydraulicznym ( linią chłodzącą), układem elektronicznym ( sterującym). Jeżeli chodzi o montaż mamy do wyboru rózne jednostki i sposoby ich instalacji np.

 

Klimatyzacja RzeszówŚcienne - Klimatyzator ścienny typu split jest urządzeniem składającym się z dwóch współgrających ze sobą części połączonych za pomocą przewodow napełnionych freonem. Częśc zewnętrzną urządzenia montuje się w dowolnym miejscu na zewnątrz budynku. Umieszczone są w niej wszystkie elementy klimatyzatora z wyjątkiem chłodnicy powietrza która znajduje się w części wewnętrznej. Mozliwe jest zamontowanie klimatyzatora w dowolnym pomieszczeniu. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych sposobów montażu.


 Klimatyzacja Rzeszów

Sufitowe (kasetonowy) - Klimatyzator jest montowany bezpośrednio do konstrukcji stropowej pomieszczenia. Ta lokalizacja umożliwia równomierny rozdział chłodnego powietrza z cemtralnego punktu pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest zalecane głownie w wysokich pomieszczeniach. Najczęściej jest ono stosowane w pomieszczeniach biurowych, sklepach, salonach. Klimatyzator umieszczeony jest w przestrzeni sufitu podwieszanego.

 


 

Klimatyzacja Rzeszów

Przypodłogowe -Charakteryzują się nowatorskimi rozwiązaniami oraz dobrymi parametrami pracy, bardzo niskim poziomem hałasu, łatwością aranżacji i montażu oraz bardzo dużą energooszczednością. Mogą być montowane w dowolnym miejscu. Urządzenia te pozwalają na częściową zabudowę jednostki wewnętrznej co pozwala na wkomponowanie urządzenia w nawet najbardziej wymagające pomieszczenia. Najczęściej jednak klimatyzator jest montowany we wnękach pod oknami bądz na strychach.

 

 


 

Klimatyzacja Rzeszów

Kanałowe - Klimatyzator kanałowy jeest jednostką wewnętrzną typu split. Urządzenie to przeznaczone jest do montażu w przestrzeni międzystropowej dają mozliwości klimatyzowania kilku pomieszczeń Chłodzenie pomieszczenia odbywa się przy pomocy kanałów wentylacyjnych umiejscowionych w podwieszanym suficie  zakończonych kratkami naścianie lub suficie. Urządzenia te charakteryzują się niezwykle cichą pracą, stosowane są do klimatyzowania pomieszczeń o dużej kubaturze np. hale produkcyjne, obiekty handlowe, magazyny.

 


 

Klimatyzacja Rzeszów

Multisplit- Są podobnie zbudowane do split z ta róznicą że maja one możliwośc podłączenia kilku jednostek wewnętrznych w zależności od liczby pomieszczeń ktore chcemy sklimatyzować. Jednostka zewnętrzna umieszczona jest na zewnątrz budynku, a jednostki wewnętrzne w pomieszczeniach. Jednostki wewnętrzne mogą być ścienne, przypodłogowe, sufitowe, kanałowe lub kasetonowe. Do każdej jednostki wewnętrznej przypisany jest jeden oddzielny sterownik. Multisplity czesto stosowane są w domkach jendnorodzinnych, biurach i dużych obiektach.

 


 

Klimatyzacja Rzeszów

Przenośne- W przenośnych klimatyzatorach typu split jednostkę zewnętrzną umieszcze sie na zewnątrz budynku i łączy z jednostką wewnętrzną za pomoca dwóch giętkich izolowanych przewodów.  Są bardzo praktyczne ze względu na swoją mobilność. Możemy nimi schłodzać powietrze w dowolnie wybranym pomieszczeniu. Mają jednak one swoje wady można do tego zaliczyć niską wydajność co w przypadku schładzania większych pomieszczeń może być nie wystarczające , oraz hałaśliwość pracy. Warto jeszcze wspomnieć, że  podstawowym wymogiem jest odprowadzanie ciepłego powietrza przez przewód na zewnątrz pomieszczenia np. przez okno.

 

 

Jak wybrać moc klimatyzatora?

Klimatyzacja Rzeszów

Jeżeli moc klimatyzatora będzie za mała w stosunku do wielkości pomieszczenia to nie osiągniemy oczekiwanej temperatury. Natomiast jeśli moc naszego urządzenia bedzie zbyt duża koszty urządzenia wzrosną a jego możliwości nie zostaną w pełni wykorzystane. Dlatego ważny jest wybór mocy urządzenia, najczęściej dobierana jest ona do przeznaczenia pomieszczenia, jego nasłonecznienia, ilości przebywających w nim osób, oswietlenia czy dodatkowych urządzeń elektrycznych generujących ciepło. Ogólnie przyjmuje się ze 1KW odpowiada schłodzeniu/ogrzaniu 10m2 powierzchni. Najczęściej moc klimatyzatora dobiera się dwiema metodami, dokładną za pomocą specjalnego programu komputerowego lub orientacyjną. Dobrzę jest równierz opierać sie na doświadczeniu i fachowości specjalistów którzy pomogą w wyborze odpowiedniego urządzenia najlepiej spełniającego wymagania.

JoomShaper